СТВОРЕННЯ ПАРАМЕТРИЧНОЇ МОДЕЛІ АВТОМОБІЛЬНОГО ВУЗЛА ЗАСОБАМИ ПРОГРАМИ AUTODESK INVENTOR
Анотація
Комп’ютерне моделювання є невід’ємною частиною сучасних технологій. Можливість побудови 3D-моделей забезпечується відповідними пакетами прикладних програмам, серед яких Autodesk Inventor є однією з найбільш ефективних та поширених. Вона надає велику кількість засобів як для побудови параметричних моделей окремих деталей, так і складань на їх базі. Але не завжди користувачі, які працюють в Autodesk Inventor, приділяють увагу параметризації моделей. Хоч саме параметрична комп’ютерна тривимірна модель виробу дає змогу швидко відтворювати зміни його геометрії у досить широкому діапазоні. Вона дозволяє швидко оцінювати всі наочні, експлуатаційні, економічні плюси та мінуси тієї чи іншої конструкції та знаходити оптимальні варіанти її виконання.
В роботі запропоновано алгоритм ефективного застосування програми Autodesk Inventor для побудови параметричних моделей машинобудівних вузлів, всі елементи (деталі) яких адаптивно пов’язані між собою. Розроблено рекомендації щодо максимально дієвого використання всіх наявних можливостей комп’ютерної програми на кожному етапі побудови параметричної моделі складання.
Для апробації та ілюстрації застосування алгоритму наводиться покроковий процес побудови параметричної моделі колісного гальмівного циліндра автомобіля. Надано рекомендації до обрання базової деталі машинобудівного вузла. Показано як застосування функції iLogic дозволяє додавати або вилучати з браузера програми певні елементи форми моделі шляхом зміни керуючих параметрів. Авторами розглянуто різноманітні аспекти застосування похідних компонентів як на базі раніше створених деталей, так і на базі попередньо створеного складання; досягнення адаптивного зв’язку між деталями; заповнення таблиці параметрів користувача для окремих деталей; створення деталей безпосередньо в середовищі складання. Проаналізовано доцільність та надано приклад створення зовнішньої таблиці Excel, що містить основні геометричні параметри машинобудівного вузла, яка дозволяє швидко змінювати основні характеристики всіх елементів моделі вузла. Доцільно використання отриманих результатів в навчальному процесі.
Ключові слова: геометрична параметризація, колісний гальмівний циліндр, комп'ютерне моделювання, Autodesk Inventor, навчальний процес.